Obchod
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
Sluneční příběh
04.10.2020
Sluneční příběh
Sluneční světlo a teplo, i když je tma? Zní to zvláštně, ale je to tak díky hoření včelího vosku.... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Světlo na síti

Svítíme i na Facebooku a Instagramu. Klikněte se mrknout.

  1. Úvod
  2. Jak se starat o svíčky
Jak se starat o svíčky

Jak o svíčky pečovat, aby vám hořely co nejlépe a nějaká další doporučení.
Svíčky ze včelího vosku, jakožto přírodní produkty vytvořené ze včelího vosku a bavlněného knotu, podléhají oxidaci a vnějším vlivům. Nejčastěji se budete moci setkat s takzvaným „květem včelího vosku“, který vzniká na povrchu svíčky a projevuje se jako „šedý povlak“. Vzniká kontaktem včelího vosku s okolní teplotou. Pokud budete mít svíčku v chladu, nebo si ji u nás zakoupíte na vánočních trzích, květ včelího vosku se na svíčce objeví rychle, nebo již bude viditelný. Nelekejte se, dá se jednoduše odstranit…a to působením tepla. Svíčku stačí ofouknout teplým vzduchem z fénu, nebo jakéhokoli tepelného zdroje, který nezačne svíčku rozpouštět a svíčka bude vypadat jako nová.

Dále má na včelí vosk velký vliv sluneční světlo, konkrétně UV záření. V dřívějších dobách se včelí vosk dával v úzkých plátech na sluníčko na několik letních dní, aby zbělal a mohli se z něj vyrábět kostelní a chrámové svíce, které musely být bílé barvy. Proto nedoporučujeme vystavovat naše produkty přímému slunečnímu svitu, vosk reaguje poměrně rychle. :)

Třetím vzhledovým aspektem je tmavnutí včelího vosku, díky oxidaci. To je jev, kterému nelze zabránit a každá várka vosku reaguje v odchylce od původní barvy jinak. Probíhá velmi pomalu a tudíž se nemusíte obávat, že vám svíčka nevydrží desítky měsíců v krásné, zářivé barvě. Naše doporučení je následující…Pokud svíčky kupujete hlavně kvůli dekoraci, nechte si ji vystavenou rok až dva a pak ji užijte. :)

Oxidační jev je znát i u vůně včelího vosku. Po několika týdnech až měsících svíčky snižují intenzitu medové vůně. Opět se tato vlastnost dá oživit zapůsobením přímého tepla na povrch svíčky.

Máte naší svíčku a chcete si užít co nejkvalitnější zážitek?
Pojďme na to…

Jako první svíčku umístíme na nehořlavý podklad, nebo svícen a ujistíme se, že stabilně stojí. Následně zapálíme knot v poloze, v jaké se svíčka nachází, nedoporučujeme zapalovat svíčku nakloněnou v ruce, nebo připalovat o jinou svíčku, často v tomto případě dochází ke krátkému zadehtování. Rozhodně se snažte umístit svíčku na místo, kde nebude proudit vzduch z větráků, klimatizací, otevřených oken a dveří, nebo míst s častou intenzitou procházení. Proudící vzduch bude plamen rušit a může docházet i k dehtování.

Ideální stav je, pokud svíčka hoří klidným plamenem, který není ani moc vysoký a agresivní, protože potom svíčka černě čoudí, ani moc nízký, protože se vosk ze svíčky může samovolně vylít a přetéct přes svícen, například na váš sváteční ubrus.

Co tedy doporučujeme?
Pokud je plamen příliš velký, nebo se vám na špičce knotu udělá takzvaný „knotový květ“, neboli spálenou usazeninu, svíčku sfoukněte a knot zastřihněte ideálně na 3 až 6mm. Stejně tak, pokud jdete kdykoli svíčku, která již byla zapálena znovu zapálit, zakraťte knot na uvedenou délku, Naopak, pokud je plamen příliš malý a knot se ve vosku „topí“, kontrolovaně odlijte část rozpuštěného vosku stranou a svíčka bude hořet o poznání lépe.

Stejně tak můžete knot narovnat nebo poupravit, pokud uvidíte, že je na některou stranu nakloněný příliš a propálil by stěnu svíčky, tak aby samovolně vytékal vosk.

Jako další důležitou věc vnímáme zhasínání svící. Rozhodně nedoporučujeme svíčky sfoukávat, protože knot bude ještě několik sekund doutnat a smrdět a v nejhorším případě dojde ke zpopelnatění knotu vlivem žhavého konce knotu. Následně bude velmi obtížné svíčku zapálit a budete muset knot dolovat z vosku. Ideální tedy je, pokud svíčku přiklopíte a plamen udusíte, nebo knot ohnete a ponoříte do vosku a následně ho zase narovnáte.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Včelí novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Sledujte Světlo od Včel na  Instagramu Sledujte nás a sdílejte fotky vaší nejoblíbenější svíčky s hashtagem #NejoblibenejsiVceliSvicka
Světlo od Včel © 2020 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz